Grad Žabljak

Grad Žabljak nalazi se na sjeverozapadu Crne Gore, u srcu Nacionalnog parka Durmitor na 1450 metara nadmorske visine i samim tim je najvise urbano naselje na Balkanu.

Žabljak se prostire na visoravni Jezerska površ u podnožju planinskog masiva Durmitora i okružen je sa 23 planinska vrha koja su viša od 2200 metara, sa 18 prelijepih planinskih jezera i impresivnim kanjonom rijeke Tare, najdubljim kanjonom u Evropi. U Zabljaku i okolini danas živi oko 4500 stanovnika.

Prvi slovenski naziv ovog mjesta bio je Varezina voda, navodno zbog snažnog izvora pitke vode oko kojeg je nastalo naselje. Poslije mjesto dobija naziv Hanovi ili Anovi, gdje su se odmarali trgovački karavani. Današnje ime Zabljak mjesto je zvanično dobilo 1870. godine kada je u istom danu započeta izgradnja crkve, škole i kapetanskog doma.

Prije II svjetskog rata, Žabljak je bio varošica sa pretežno planinskom arhitekturom. Za vrijeme II svjetskog rata varošica je bila spaljena i potpuno uništena. Spaljeni su svi do- movi, sve institucije i kuće, a ostala je samo Crkva Svetog Preobraženja, koja je podignuta 1862 godine u čast pobjede nad Turcima.

Od tada do današnjih dana, Zabljak se postepeno izgrađivao i vremenom postao cen- tar planinskog i zimskog turizma u Crnoj Gori. Zbog izuzetnih prirodnih ljepota nacionalnog parka Durmitor, a naročito velelijepnog Crnog jezera, slikovitih Škrčkih jezera i impresivnog kanjona rijeke Tare, i usljed procvata planinarstva na Durmitoru, Zabljak postaje sve prepoznatljivija planinarska i turistička destinacija.

Jedinstvene i raznovrsne prirodne ljepote, koncentrisane na ovako malom prostoru, preporučili su Žabljak za ekološku prijestonicu prve ekološke države na svijetu. Usva- janjem deklaracije 20. septembra 1991. godine na Žabljaku, Crna Gora je postala prva ekološka država na svijetu, a Žabljak izabran za njenu prijestonicu. Taj dokument je već naredne godine predstavljen na konferenciji UN o zaštiti životne sredine.

Žabljak je danas grad sa sve modemijom infrastrukturom, novoizgrađenim putevima, novim hotelima, brojnim restoranima, kafeima, marketima, gradskom pijacom, poštom, bankom, benzinskom stanicom i autobuskom stanicom. Ispod vrha Savin Kuk nalazi se istoimeni ski-centar koji će biti modernizovan. Infrastuktura skijališta na Štuocu, kao velikog skijaškog potencijala Žabljaka i Durmitora jer se tu najduže zadržava snijeg, ta- kođe zahtijeva unapređenje. S obzirom na to da planinari sve učestalije posjećuju Žabljak i zbog ekspanzije planinarskog turizma, očekuje se izgradnja novih i renoviranje posto- jećih planinarskih domova u masivu Durmitora.

 

Vlado Vujisić